اطلاعات تماس

ایران - تهران

ما همه روزه در دسترس هستیم

ویکی فیک تنها مرجع جامع و تخصصی تشخیص کالای اصل تقلبی

سلام!  برای اینکه به شما توضیح بدهیم چرا به همراهی و دوستی با ویکی فیک نیاز دارید این صفحه را تا انتها بخوانید. مطالبی که در ادامه می خوانید شما را با اهداف و نحوه کار پروژه ویکی فیک تنها مرجع تخصصی تشخیص کالای اصل و تقلبی آشنا می کند.

مساله کالای اصل و تقلبی

ویکی فیک بزرگترین و کاملترین مرجع تشخیص کالای اصل و تقلبی دنیا و تنها نمونه فارسی این پروژه است.

مساله کالای فیک تنها مختص به بازار ایران نیست. وفور انواع کالای تقلبی به یک معضل جهانی تبدیل شده است.

آخرین تخمین های انجام شده نشان می دهد حدود دو و نیم درصد از کل بازار مالی جهان به اجناس تقلبی اختصاص دارد. این مقدار به مبلغی بیش از ۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار می رسد.

معضل کالاهای فیک در ایران شکل خاص خودش را دارد.

دشواری های فعالیت برندهای مطرح در ایران مهم ترین زمینه ساز مساله است. به دلیل شرایط تحریمی برندهای بزرگ تمایلی به تجارت در ایران ندارند. همچنین فعالیت آنها در ایران منوط به دریافت مجوزهای رسمی است که مسیر ناهمواری دارند. جمه همه این عوامل در کنار هم مانع از حضور رسمی نمایندگی کمپانی های نامدار در ایران می شود.

احتمالا نیاز به تاکید ندارد که در مورد کالاهای آمریکایی شرایط بغرنج تر است. بیشتر کالاهای مربوط مد و فشن و بسیاری از بندهای مطرح ساخت آمریکا هستند. از آنجا که روابط رسمی بین دو کشور وجود ندارد و امکان نظارت و شکایت شرکت ها وجود ندارد، بازار اجناس و کالاهای تقلبی آمریکایی بسیار داغ است.

در چنین شرایطی فضا برای تحرک و سودجویی متقلبان ایده آل می شود. تمایل مردم به استفاده و خرید از برندها و غیرممکن بودن فعالیت تجاری این برندها، ایران را به جولانگاه اجناس فیک تبدیل کرده است.

دوباره نگاهی به آمار ابتدای مقاله بیاندازیم. گفتیم که کالاهای فیک نزدیک به ۲.۵ درصد تجارت جهانی را تشکیل میدهد. این آمار در بازار ایران حدودا ۲۰ درصد است یعنی ۹ برابر بیشتر از میانگین جهانی!

 

تشخیص اصل و تقلبی
ویکی فیک تنها مرجع تشخیص کالای اصل و تقلبی

چرا کالاهای فیک اینقدر رواج دارند ؟

علت گرایش برخی افراد به تولید کالای فیک به حسن شهرت برندهای خارجی و مطرح بر می گردد. علاقه مردم به خرید برندهای شناخته شده جهانی بیشتر به آتش تولید این دست کالاهای بی کیفیت و تقلبی می دمد.

به عبارتی لذت استفاده از برندها از یک طرف و عطش سیری ناپذیر کسب درآمد بیشتر از طرف دیگر بازار کالاهای فیک را به مارکتی پرسود تبدیل کرده است. البته این فراوانی تشخیص محصولات اصل و تقلبی را بسیار دشوارتر می کند.

مساله وفور کالای تقلبی در بازار ایران آسیب های جدی به اقتصاد ملی وارد کرده است. مهم ترین و جدی ترین معضل اجناس فیک خدشه به اعتماد عمومی درباره توانمندی تولید داخلی است. بیکاری و تعطیلی کسب و کارهای موچک تولیدی همه و همه از نتایج ورود و رواج کالای تقلبی در بازار است.

پیشنهاد می کنیم مطلب رادیو گفت و گو را در مورد عوامل اصلی عرضه اجناس تقلبی در ایران را مطالعه کنید.

آیا شناخت اجناس تقلبی مساله مهمی است ؟

اما اگر کمی از مسایل کلان فاصله بگیریم، فروش کالای تقلبی به جای اصل، آسیب زیادی به خریداران می زند.

فرض کنید برای خرید مدل خاصی از یک ساعت اصل به فروشگاهی مراجعه می کنید. فروشنده با آگاهی از بی اطلاعی شما از نحوه تشخیص ساعت اصل و تقلبی، یک ساعت تقلبی را با همان قیمت ساعت اصل به شما بفروشد. مطمئنا علاوه بر اینکه اصلا خوشحال نمی شوید پول زیادی را هم از دست خواهید داد.

همین مساله می تواند به شکل های مختلف درباره انواع کالای اصل و تقلبی دیگر هم رخ دهد.

مساله کالای اصل و تقلبی به صورت ویژه در مورد پوشاک، اکسسوری و انواع کیف و کفش مطرح است. از آنجا که این محصولات بسیار محبوب هستند، مساله اصل و تقلبی بودن در مورد آنها بیشتر صدق می کند.

آمیخته ای از انواع کیف و کفش اصل و تقلبی در برند های مختلف نایکی، آدیداس، پرادا، گوچی، ورساچه و … وجود دارد که تمیز دادن آنها اصلا کار ساده ای نیست.

تشخیص اصل و تقلبی
تشخیص کالای اصل و تقلبی

فیک بودن و مساله سلامت

اما مساله محصولات اصل و تقلبی همیشه مربوط به لاکچری بودن نیست.

اگر خانم هستید و در حال مطالعه این نوشتار، به شما قول می دهم که فروشنده های لوازم آرایش بارها و بارها و با استفاده از ناآگاهی شما درباره نحوه تشخیص لوازم آرایشی اصل و تقلبی انواع جنس های تقلبی و بی کیفیت را با قیمت کالای اصل به شما فروخته اند. رژلب، خط چشم، پنکک تقلبی و ده ها مورد از این قبیل، شما تا همین لحظه مقداری زیادی پول به این گونه لوازم آرایشی فیک داده اید.

سرب، آرسنیک و دوده صنعتی از جمله مواد سمی و خطرناکی هستند که در لوازم آرایشی تقلبی وجود دارد.

تشخیص اصل یا تقلبی بودن محصولات آرایشی صرفا به جلوگیری از هدر دادن پول محدود نمیشود. لوازم آرایشی فیک می تواند به قیمت سلامتی تمام شود. پس تشخیص لوازم آرایش اصل و تقلبی اهمیت زیادی دارد.

این مساله در مواردی مثل لوازم یدکی اتومبیل کاملا با زندگی انسان سر و کار دارد.

مواد غذایی جعلی نیز مساله مهم دیگری است که ارتباط تنگاتنگی با سلامت ما دارد. افزودنی ها، ادویه ها، مواد غیرقابل مصرف و بی کیفیت را می توان به نحوی در دسته مواد غذایی تقلبی قرار داد.

تجارت های بزرگ با نام برندهای بزرگ

ممنوعیت وارادات به ویژه در مورد لوازم خانگی به رواج سودجویی از این بازار نیز دامن زده است. برخی تولیدکنندگان بی نام نشان لوازم خانگی مانند یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، مایکروویو، اجاق گاز، جارو برقی و … محصولات بی کیفیت و تقلبی خود را با سفارش بسته بندی و کارتن های بسیار شیک به جای لوازم خانگی اصل به فروش می رسانند.

گفته می شود عمده این تولید کنندگان ! کالای جعلی در شهر های صنعتی مانند اصفهان فعالیت دارند. لوازم خانگی جزو مایحتاج اولیه زندگی محسوب می شوند. خرید آنها چه در قالب ارتقا و چه با عنوان خرید جهیزیه جزو هزینه های رایج محسوب می شود. بنابراین تشخیص لوازم خانگی اصل و تقلبی می تواند مساله بسیار مهمی باشد.

در مورد گوشی موبایل هم با وجود پیاده سازی طرح رجیستری شرایط تقریبا همین است. فروشندگان گوشی اصل و تقلبی راهکارهای دور زدن طرح رجیستری، قاچاق و فروش گوشی فیک را خیلی زود پیدا می کنند. چه بازاری پر سود تر از فروش گوشی تقلبی ؟!

ویکی فیک، پروژه تشخیص کالای اصل و تقلبی

حقیقت آن است که برندهای بزرگ نهایت تلاش خود را برای تولید محصولات با کیفیت به کار می برند. محبوبیت و میل به لاکچری بودن باعث می شود خیلی وقت ها چشم خود را بر روی حقیقت بسته و اسیر کالاهای فیک شویم.

اینجا است که ضرورت وجود یک مرجع تخصصی که اطلاعات کامل و جامع درباره روش های تشخیص کالا و اجناس اصل تقلبی را ارائه کند احساس می شود.

پیش از این منابع بسیار محدودی به زبان انگلیسی وجود داشته اند. مشکل ترجمه دقیق و عدم جامعیت مطالب و دسته بندی های دسترسی به چنین مرجعی را برای فراسی زبانان دشوار کرده است.

پروژه ویکی فیک به منظور پاسخگویی به این نیاز از طریق راهکارهای مختلف از جمله بررسی های میدانی، ارتباط با نمایندگی ها، ترجمه منابع خارجی و … ایجاد شده است.

ویکی فیک اکنون بزرگترین مرجع تشخیص کالای اصل و تقلبی در دنیا محسوب می شود. طیف وسیعی از مقالات در دسته بندی

۱ ) لوازم آرایشی و بهداشتی

۲ ) پوشاک و اکسسوری

۳ ) موبایل و لوازم دیجیتال

۴ ) مواد غذایی

اکنون در دسترس شما است.

امیدواریم با ارائه مطالب مفید، کاربردی و به روز درباره تشخیص کالای اصل و تقلبی، ضمن کمک به اقتصاد خانواده از مسیر جلوگیری از هدردادن سرمایه برای خرید کالاهای جعلی، سلامت و جان انسان ها را نیز حفظ کنیم.

نکته مهم این است که خدمات ویکی فیک برای خوانندگان همیشه رایگان بوده و همواره خواهد ماند.