اطلاعات تماس

ایران - تهران

ما همه روزه در دسترس هستیم

تشخیص واکسن کرونای تقلبی

در این نوشته قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور می توانید واکسن کرونا تقلبی را تشخیص بدهید.

کرونا، بلای خانمان سوز

اوایل اسفند ۹۸ بحث ورود این بیماری تنفسی شدید به ایران مطرح شد. از همان روزهای نخست فراگیری بیماری در ایران این مساله مطرح شد که این ویروس خطرناک از کجا آمده است.

در ایتدا تمام انگشت های اتهام به سمت چین و شهر ووهان بود. دلیل این مساله هم این بود که ویروس مرگبار برای اولین بار در شهر ووهان چین دیده شده بود. سازمان جهانی بهداشت این بیماری را کووید ۱۹ یا همان Covid19 که به معنی بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ نامگذاری کرد. این نامگذاری به این دلیل بود که از نسبت دادن متقیم آن به ووهان و چین جلوگیری شود.

بیشتر تحقیقات و گمانه زنی ها نشان می داد که این ویروس در چین به وجود آمده است. چه سناریوی انتقال این بیماری از خفاش یا سخت پوستان در بازار ووهان درست باشد. چه سناریو نشت ویروس از آزمایشگاه شهر ووهان.

اما الان دیگر فرقی نمی کند این ویروس از کجا آمده است. آنچه مهم است درگیری تمام جهان، جان باختن میلیون ها نفرف بیکاری میلیون ها نفر دیگر و بسیاری مشکلات دیگر است.

 

واکسن کرونا تنها راهکار مقابله با بلای خانمان سوز

از همان روزهای نخست عمق فاجعه و قدرت بیماری زایی و کشندگی بیماری کرونا معلوم شد. این به این معنا بود که تقریبا هیچ درمانی که بتواند جان بیماران کرونایی ر نجات دهد وجود ندارد. بیشتر متخصصان اپیدمولوژی و پزشکان تنها راه پاین دادن به این مصیبت آخرالزمانی را کشف واکسن کرونا می دانستند.

اولین خبرهای خوب در مورد کشف واکسن کرونا در ۱۹ آبان ۹۹ به گوش رسید. جایی که شرکت آلمانی بایون تک و شرکت همکارش فایزر خبر از آزمایش اولین واکسن کرونا دادند. این خبر جهان را به پایان دوران تاریک همه گیری و پاندمی امیدوار کرد.

مطالب پیشنهادی :   روش تشخیص ژیلت اصل (Match3)

کمی بعد دانشگاه اکسفورد انگلستان و شرکت آسترازنکا سوئد هم از آزمایش های مسرت بخش بر روی واکسن کرونای جدید خبر دادند.

رفته رفته تعداد واکسن های تولید شده رو به افزایش گذاشت. اکنون طیفی از واکسن ها ساخت کشورهای مختلف در دسترس است. از سینوفارم و سینوواک چین تا بهارات هند، اسپوتنیک روسیه، مدرنا و جانسون اند جانسون آمریکا و برکت ایران.

 

مشکل واکسن کرونا تقلبی

با عرضه واکسن های مختلف برای کووید و افزایش دسترسی به آن مسکلات دیگری از راه رسیدند. مثل هر کالای ارزشمند دیگری واکسن نیز دستمایه سودجویی شد.

در حالی که عطش و نیاز به دسترسی مردم  به واکسن بیشتر می شد کم کم سر و کله واکسن تقلبی کرونا هم پیدا شد.

فردی در هند که آب دریا را به عنوان واکسن کرونا به مردم تزریق می کرد دستگیر شد. این شاید اولین خبر در این زمینه بود. اما راه را برای خیلی های دیگر باز کرد.

کمی بعد خبر وجود واکسن تقلبی در ایران هم به گوش رسید و صدا سیما با گزارشی تهیه کرد که در آن یک تیم واکسن های تقلبی به مردم می فروختند.

 

گزارش صدا وسیما از واکسن تقلبی کرونا

در این گزارش نشان داده شد که نیروی خدماتی یک بیمارستان در کرج با جمع آوری ویال های واکسن های کرونای تزریق شده و پر کردن انها با داروی ریلاکسین که امپول شل کننده عضله است آنها را به واسطه می فروخته است.

واسطه نیز آنها را با قیمت بیشتری به یک پزشک در تهران می داده است. پزشک نیز به همراه تزریقات چی خود با دریافت مبالغ بسیار زیاد واکسن کرونا تقلبی را به متقاضیان تزریق می کرده است.

به این ترتیب به دریافت کنندگان واکسن اطلاع رسانی شد که به آنها واکسن تقلبی تزریق شده است.

مطالب پیشنهادی :   رژلب مک اصل و تقلبی را چگونه تشخیص دهیم؟

این کلاه برداری از آن جهت دارای اهمیت است که می توانسته با ایجاد اطمینان خاطر در فرد باعث بی احتیاطی و مرگ شود.

البته ماجرای واکسن های تقلبی فقط به این مساله محدود نمی شودو متایفانه نمونه های زیادی از تزریق واکسن تقلبی کرونا وجود دارد.

 

چه کار کنیم که در دام این واکسن ها نیافتیم ؟!

بهترین کار این است که برای واکسیناسیون این است که منتظراعلام سایت وزارت بهداشت بمانیم. وزارت بهداشت بر اساس اولویت بندی سنی و بیماران خاص نوبت تزریق را به همه افراد اعلام می کند.

پس از اعلام واکسن باید تنها به مراکز اعلام شده واکسیناسیون برویم. تزریق واکسن اصلی کرونا را تنها در مراکز اعلام شده انجام بدهیم.

اما اگر به هر دلیل می خواهیم خارج از نوبت واکسینه شویم باید بسیار مراقب باشیم تا در دام واکسن کرونا تقلبی نیافتیم.

به این منظور روش های تشخیص واکسن اصل و تقلبی کرونا را برایتان فراهم کرده ایم.

 

روش تشخیص واکسن کرونای تقلبی

۱ ) همانطور که گفتیم برای جلوگیری از واکسیناسیون تقلبی بهتر است منتظر اعلام وزارت بهداشت بمانیم. این مطمئن ترین راه است.

۲ ) واکسن تقلبی کرونا می تواند در یکی از این دو دسته قرار بگیرد :

الف ) واکسن های قاچاق : این واکسن ها به دلیل قاچاق بودن، شرایط لازم نگهداری برای آنها رعایت نشده است. مثلا واکسن فایزر باید در دمای بسیار پایین -۷۰ درجه نکهداری و منتقل شود. بسار بعید است که قاچاقچیانی که به دنبال سودجویی از این شرایط هستند تجهیزات گرانقیمت نگهداری واکسن را تهیه کنند.

بر همین اساس با احتمال زیاد واکسن قاچاق حتی اگر اصل باشد فاسد شده و قابل تزریق نیست. تشخیص واکسن قاقچاق هم اصلا کار ساده ای نیست. به عبارتی غیر ممکن است.

 

ب ) واکسن هایی که واکسن نیستند : این واکسن ها نمونه همان مواردی هستند که در گزارش صدا و سیما هم به آن اشاره شد.

مطالب پیشنهادی :   روش تشخیص ادکلن روبرتو کاوالی اصل و تقلبی چیست ؟

دستورالعمل های روشنی در مورد معدو کردن ویال های واکسن کرونا تزریق شده وجود دارد. اما باز هم خلا های نظارتی و قانونی گاها باعث می شود ویال خالی واکسن کرونا در اختیار افراد سود جو قرا بگیرد.

در اینجا است که سودجویان با پر کردن شیشه های خالی با آب مقطر و داروهای دیگر انها را به عنوان واکسن کرونا می فروشند. شناسایی این دسته از واکسن های تقلبی کمی ساده تر است. کافی است به ادامه موارد کاملا دقت کنید.

۳ ) دقت کنید که درب فلزی ویال واکسن سالم و بدون فرو رفتگی و شکستگی باشد.

واکسن کرونا تقلبی
ویال واکسن کرونا

 

۴ ) درپوش پلاستیکی ویال هم نباید خراشیده یا سوراخ شده باشد

 

دو مورد بالا به خوبی نشان می دهد که درب ویال قبلا باز شده است. این مساله یعنی یا واکسن کرونا تقلبی رو به رو هستید.

 

۵ ) دقت کنید برچسب یا لیبل ویال مخدوش شده نباشد. همچنین اثری از رطوبت و آب بر روی لیبل وجود نداشته باشد.

واکسن فایزر تقلبی
شیشه واکسن فایزر

 

۶ ) تاریخ انقضای واکسن کرونا را بررسی کنید. همی با این دلیل که تاریخ واکسن نگذشته باشد و هم ینکه تاریخ آن دستکاری نشده باشد.

 

واکسن تقلبی کرونا در مراکز وزرت بهداشت راهی ندارد. بر این اساس پیشنهاد می کنیم واکسیناسیون خود را حتما در مراکز وزارت بهداشت انجام دهید.

 

ما این مطلب را به صورت ویدیویی در اینستاگرام ویکی فیک هم منتشر کرده ایم. اما برای دسترسی اسان تر این ویدیو را در اینجا هم به اشتراک می گذاریم.

 

 

اگر تجربه ای از برخورد با واکسن کرونا تقلبی دارید حتما در قسمت نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

همچنین می توانید از دسته بندی محصولات بهداشتی و آرایشی به سایر مقالات ما هم دسترسی داشته باشید.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

administrator

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *