اطلاعات تماس

ایران - تهران

ما همه روزه در دسترس هستیم

راهنمای جامع تشخیص ردبول اصل و تقلبی

تا کنون روش شناسایی اصل و تقلبی بودن مواد غذایی متعددی را بررسی کرده ایم. پیشنهاد می کنیم حتما آنها را نیز مطالعه نمایید. در این مقاله به بررسی روش تشخیص ردبول اصل و تقلبی می پردازیم.

تقریبا همه ما نوشابه انرژی زا را با نام ردبول می شناسیم. اما باز هم خالی از لطف نیست که پیش از ارائه روش شناسایی ردبول اصل و تقلبی نگاهی به نوشابه های انرژی زا و به صورت ویژه Red Bull بیاندازیم.

 

نگاهی به نوشابه های انرژی زا

فصل گرما کم کم از راه می رسد. در این فصل هیچ چیز مانند یک نوشیدنی خنک نمی تواند لذت بخش باشد.

در دنیای ماشینی و سرعتی امروز که دیگر کسی حال و حوصله تهیه نوشیدنی های سنتی و مفید و سالم از قبیل سکنجبین و خاکشیر و شربت آبلیمو و … ندارد. فضا برای نوشیدنی های صنعتی کاملا باز است. دنیا، دنیای عرضه انواع نوشیدنی در قالب قوطی و بطری است. امکان ندارد وارد یک سوپر مارکت بشوید و با یخچالی پر از نوشیدنی های رنگارنگ مواجه نشوید. نوشیدنی هایی با ظاهری جذاب که در همان نگاه اول هر ببیننده ای را مجذوب خود می کند.

نوشابه های انرژی زا که  جدیدترین نوع نوشیدنی های صنعتی هستند نیز بیش از گذشته در یخچال سوپر مارکت ها خودنمایی می کنند. برندهایی مانند Big Bear و Red Bull و Hype نیز در میان نوشیدنی های انرژی زا همیشه حرف اول را می زنند. البته برندهای ایرانی متعددی نیز در بازار وجود دارند.

زادگاه نوشابه های انرژی زا به تایلند بر می گردد. در نیمه های دوم قرن بیستم نوشیدنی با نام کراتینگ دائنگ در تایلند تولید می شد. این نوشابه که توسط یک شرکت بازرگانی با نام چالئو یوودیهیا تولید می شد سبب حس افزایش سطح انرژی می گردید.

نوشابه های انرژی زای امروزی تغییرات زیادی پیدا کرده اند. اما همانطور که در ادامه خواهیم گفت ردبول و سایر نوشیدنی های انرژی زا ریشه در همین نوشابه تایلندی دارند.

مطالب پیشنهادی :   چگونه می توان دارچین تقلبی را تشخیص داد ؟

نوشیدنی های امروزی حاوی مقادیری از ویتامین های گروه ب یا همان B Complex، کافئین، اسیدهای آمینه، فرآورده ها و مشتقات آن و مقادیری عصاره های گیاهی است. هر کدام از این مواد می توانند به اشکال مختلف سبب افزایش هوشیاری و سطح انرژی در دسترس بدن شوند. هرچند که در مورد میزان اثربخشی و ایمن بودن آنها تردید وجود دارد.

 

شناخته شده ترین نوشیدنی انرژی زا : ردبول

تقریبا همه ما اسم ردبول را شنیده ایم این مساله در مورد همه مردم دنیا صدق می کند. رد بول مشهور ترین نوشیدنی انرژی زای دنیا است. قبل از ارائه راهکار های شناخت ردبول اصل و تقلبی بهتر است پیشینه این برند را مرور کنیم. آشنایی با تاریخچه Red Bull می تواند در این مسیر بسیار راهگشا باشد.

رند ردبول توسط یک کارآفرین اتریشی به نام دتریچ ماتشیتس به وجود آمد. او در سفری به تایلند با کراتینگ دائنگ آشنا شد و خستگی ناشی از پرواز را در او از بین برد. ماتشیتس با دستکاری مواد اولیه یک نوشابه انرژی زای تایلندی، طعم و مزه آن را به شکلی تغییر داد که مورد پسند اروپایی ها باشد.

همکاری کمپانی تایلندی و اتریشی تولد برندی را در پی داشت که نام شناخته  شده ای در دنیای ورزش است. نگاه خاص ردبول به تبلیغات باعث حضور پررنگ Red Bull در رقابت های ورزشی و معرفی سبک جدیدی از زندگی شد که از دروازه نوشابه های انرژی می گذشت.

شاید برایتان جالب باشد که این کمپانی مالک تیم لایپزکی آلمان است. نام استادیوم خانگی این تیم ردبول آره نا است. این شرکت همچنین صاحب تیم در لیگ اتریش و مسابقات فرمول یک است.

اگر بخواهید سری به وبسایت Red bull بزنید شاید انتظار داشته باشید که با تصاویر متعدد نوشابه های انرژی را محاصره شوید. همین الان به وبسایت ردبول سری بزنید تا مثل ما غافلگیر شوید. به جای تبلیغ مستقیم قوطی های نوشابه با انبوهی از خبرها و رویدادهای ورزشی معلق به کمپانی مواجه می شوید. شاید همین شیوه بازاریابی موجب افزایش فروش این کمپانی شده است. میزان فروش ردبول ۳ میلیارد قوطی در سال ۲۰۰۷ به حدود ۸ میلیارد قوطی در سال جدید رسیده است.

مطالب پیشنهادی :   چطور عسل تقلبی را تشخیص دهیم؟

 

یک شایعه در مورد رد بول : اسپرم گاو

البته شایعات زیادی هم در مورد ردبول وجود داشته و دارد. مثلا استفاده از اسپرم گاو در نوشیدنی های انرژی زای Red Bull !

این مساله به وجود ماده ای با نام تائورین بر می گردد که به صورت کلی نوعی اسید آمینه است. این ماده در بسیاری از بافت های انسانی وجود دارد. به طوری به نظر می رسد حدود یک هزار وزن بدن انسان را تائورین تشکیل می دهد. اما از آنجا که این ماده در اسپرم گاو نر نیز وجود دارد و ردبول نیز به معنای گاو نر قرمز است این شبهه به وجود می آید که در نوشیدنی انرژی زای ردبول اسپرم گاو نر وجود دارد. این ادعا و تصویر زمانی تقویت می شود که بدانید در زبان لایتن به گاو نر تائورس می گویند. شباهت دو واژه تائورین و تائورس این شبهه را به واقعیت نزدیک تر می کند. اما حقیقت آن است که بسیار بعید است چنین موضوعی صحت داشته باشد.

 

تیم فنی ویکی فیک با بررسی این موضوع که ردبول تقلبی هم در بازار وجود دارد، مطلبی را برای خوانندگان خود آماده کرده است که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

راهنمای روش تشخیص ردبول اصل و تقلبی

 

Red Bull در ایران طرفداران نیز زیادی دارد. رد بول در طعم‌ها و مزه‌های گوناگونی تولید و به بازار عرضه می گردد . با این وجود تنها یکی از آنها در ایران موجود و شناخته شده است.

۱ ) ردبول اصل و به سفارش ایران دارای برچسب مشخصات فارسی است. این موضوع به سفارشی و وارداتی بودن ردبول اصل برمی گردد.

موارد دارای برچسب های انگلیسی زبان، با احتمال زیاد ردبول تقلبی هستند.

به عبارتی در صورت فارسی نبودن نوشته ها نشانه نسبتا خوبی برای تشخیص رد بول اصل و تقلبی است. البته ممکن است انگلیسی بودن نوشت ها دلیل قاچاق بودن ردبول باشد. در این صورت هم بهتر است از مصرف آن خودداری کنید.

مطالب پیشنهادی :   چطور عسل تقلبی را تشخیص دهیم؟

ردبول اصل و تقلبی ردبول اصل و تقلبی

 

۲ ) برچسب واردات و اصالت باید بر روی Red Bull اصل وجود داشته باشد در غیر اینصورت، قوطی ردبول تقلبی است.

مثل سایر کالا ها فقدان برچسب مذکور می تواند نشانه ردبول اصل و تقلبی هم باشد.

این بر چسب نشان می دهد که ردبول اصل از طریق مبادی رسمی وارد کشور شده است و توسط سازمان غذا و دارو تایید شده است.

ردبول تقلبیredbull اصل و تقلبی

 

چند نکته ظریف دیگر  در مورد تشخیص ردبول اصل و تقلبی …

۳ ) تمامی نوشابه های انرژی زای Red Bull ساخت تایلند تقلبی هستند.  اگر قصد نوشیدن یک نوشیدنی انرژی زای ردبول اصل را دارید حتما از وجود عبارت maide in Austria (ساخت اتریش) مطمئن شوید.

با وجود همکاری نزدیک کمپانی تایلندی و اتریشی به یاد داشته باشید فعلا تنها ردبول های اصل داخل ایران ساخت اتریش هستند.

به گفته سازمان غذا و دارو این محکم ترین نشانه تشخیص ردبول اصل و تقلبی می باشد.

redbull اصل و تقلبی

 

۴ )ردبول انواع مختلفی از نوشیدنی های انرژی زا برای سلیقه های مختلف تولید می کند. اما نوعی از ردبول اصل که با قوطی آبی و نقره ای می شناسیم به ایران وارد می شود.

هر چند که انواع دیگر ردبول با رنگ بندی های دیگر لزوما ردبول تقلبی نیستند اما در انتخاب و مصرف آنها در ایران احتیاط کنید.

به ویژه اینکه تنها مدل مرسوم ردبول اصل در ایران همان قوطی معروف آبی و نقره ای است.

redbull تقلبی

 

به تکامل ویکی فیک و دقیق تر شدن آن کمک کنید.

تجریه خودتان در باره خرید و استفاده از ردبول اصل و تقلبی را در قسمت نظرات با سایرین درمیان بگذارید. این مطالب با نام خودتان در ویکی فیک منتشر می شود.

 

همچنین از شما دعوت میکنیم ویکی فیک را در تلگرام و اینستاگرام با آیدی  wikifake@ دنبال کنید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.