اطلاعات تماس

ایران - تهران

ما همه روزه در دسترس هستیم

راهنمای جامع تشخیص عسل تقلبی

احتمالا نحوه تشخیص عسل تقلبی ذهن شما ار هم به خود مشغول کرده باشد. یا شاید پیش آمده که در هنگام خرید عسل تردید داشته ایم که آیا این عسل اصل است؟ اگر این سوال برای شما هم پیش آمده که چطور اصل تقلبی را از عسل طبیعی تشخیص دهید این مقاله می تواند به شما کمک کند.

شناخت عسل، ویژگی های آن می تواند ما در مسیر شناخت عسل اصل و طبیعی یاری کند. بنابراین لازم است که در ابتدا به بررسی برخی مسایل و مباحث مربوط به عسل بپردازیم.

 

عسل جادوی طبیعت …

عسل که نام فارسی و اصیل آن انگبین است ماده ای غذایی است که توسط زنبور عسل تولید می شود.

استفاده از عسل پیشینه بسیار طولانی دارد. نشانه ها و ردپای بهره مندی انسان از عسل به نقاشی های غارنشینان برمیگردد که تصویری از مردی در حال جمع آوری عسل از بالای یک درخت را به تصویر کشیده است. نشانه های بسیاری از استفاده از عسل در تمدن های مصر، یونان و ایران باستان به چشم می خورد. در کنار استفاده اصلی عسل به عنوان شیرین کننده، خواص انتی باکتریال و دارویی آن سبب کاربرد وسیع عسل در دوران باستان می شده است.

عسل به دلیل داشتن مواد قندی متنوع و فراوان که بخش اصلی آن را تشکیل می دهد شیرین است. مصرف عسل به واسطه میزان بالای مواد قندی که شامل قندهای ساده، قند میوه و گلوکز انرژی زیادی برای بدن تولید میکند.

اما همین شیرین بودن که ویژگی طبیعی اصل است می تواند زمینه کلاه برداری و تولید عسل تقلبی را فراهم کند.

زنبور عسل این ماده ارزشمند را از ترشحات قندی گیاهان که به آن شهد می گویند تولید می کند. زنبور عسل در هربار جمع آوری شهد و در بازگشت به کندو تنها ۴۰ میلی گرم ماده اولیه عسل را حمل می کند. شهد گل ها برای تبدیل شدن به عسل باید فرآوری شوند و از رطوبت آن کاسته شود. به طوری که برای تولید هر کیلوگرم عسل طبیعی به دست کم یک میلیون گل و چهل هزار بار تکرار شهدآوری توسط زنبور عسل نیاز است.

این مساله تلاش بسیار و طاقت فرسای زنبور عسل برای تولید این ماده پر ارزش را نشان میدهد. شاید همین تلاش و دشواری تولید است که عسل طبیعی را به معجزه طبیعت تبدیل کرده است.

 

ویژگی ها و خواص عسل طبیعی

عسل طبیعی به دلیل اسیدیته یا PH خاص خود که بنابر نوع آن بین اعداد ۳.۴ تا ۶.۱ در نوسان است. همچنین مقادیری هیدروژن پراکسید یا همان آب اکسیژنه در عسل خالص و اصل وجود دارد. احتمالا اسیدیته خاص  و آب اکسیژنه  باعث می شود که عسل دچار آلودگی باکتریایی نشود. نمونه هایی از عسل طبیعی با قدمت چند هزار سال کشف شده است که همچنان سالم باقی مانده است. شاید کشف همین خاصیت عسل بوده که مصریان را مجاب می کرده برای مومیایی کردن از آن استفاده کنند.

مطالب پیشنهادی :   چگونه می توان دارچین تقلبی را تشخیص داد ؟

دانش پزشکی باستان و سنتی خواص دارویی بسیاری برای عسل قایل بوده است. به طوری که مصریان باستان از آن به عنوان ماده ای پاک کننده بهره می بردند. در یونان باستان هم عسل را به نوعی آب حیات و خوراک خدایان تصور می کردند. ابن سینا نیاز داروهای زیادی بر پایه عسل تجویز می کرده است. اکنون تحقیقات و دانش پزشکی نوین خواص آنتی باکتریال و ضدعفونی کننده عسل را رسما تایید کرده است.

از عسل برای درمان مشکلات گوارشی، تقویت قوای بدنی، بهبود عملکرد سیستم ایمنی، درمان فشار خون، بهبود زخم ها، کاهش آلرژی، بیماری های قلبی و … استفاده می شود.

 

راهنمای گام به گام و دقیق تشخیص عسل تقلبی

خواص بسیار زیاد و شگفت انگیز عسل و تقاضای زیاد برای آن بسیاری را به فکر تولید عسل تقلبی می اندازد. وقتی صحبت از عسل تقلبی می کنیم منظور ما چیز پیچیده ای نیست. وجود هر گونه ماده اضافی در عسل که منظور افزایش حجم و وزن عسل شود، تولید عسل تقلبی محسوب میشود.

به عبارت دیگر زمانی که تولید کننده یا فروشنده به هر نحوی به ترکیب عسل طبیعی چیزی اضافه کند که باعث افزایش غیر طبیعی مقدار عسل و وزن آن شود با یک عسل تقلبی رو به هستیم. به عبارتی وجود هر گونه ناخالصی در عسل به جز شهد گل ها به عسل تقلبی تعبیر می شود.

این مواد اضافی و ناخالصی ها می تواند شامل گلوکز، شربت شکر، شیره ذرت، نشاسته و… باشد. یکی از معروف ترین شیوه های تقلب در عسل اضافه کردن شربت شکر به عسل است.

همچنین ماده ای با نام عسل مصنوعی داریم که با روشی موسوم به شربت شکر معکوس تولید می شود. جای توضیح ندارد که این فرآورده مصنوعی نمی تاوند جایگزین عسل طبیعی باشد.

 

با دنبال کردن مراحل زیر عسل تقلبی و عسل اصل را تشخیص دهید.

۱ ) عسلی که قیمت هر کیلو از آن زیر ۷۰ هزار تومان باشد (دیماه ۹۹ ) با احتمال بسیار زیاد عسل تقلبی است. زیرا هزینه تولید یک کیلو عسل اصل و طبیعی بیشتر از این مقدار می باشد.

مطالب پیشنهادی :   چه طور می توان ردبول اصل و تقلبی را تشخیص داد؟

البته فراموش نکنیم که گران بودن عسل هم حتما نشانه کیفیت بالا و اصل بودن آن نیست. ممکن است فروشنده عسل مصنوعی را به نام عسل طبیعی و با قیمت بسیار بالا هم عرضه کند.

۲ ) مقداری عسل را داخل یک لیوان محتوی آب بریزید.

اگر عسل به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نشود، عسل اصل است.

اما اگر عسل هنگام ریختن در آب حل شود، خلوص کمتر و رطوبت بالاتری دارد. یعنی با یک شیشه عسل تقلبی مواجه هستید.

رطوبت بالا یعنی اضافه کردن آب و خلوص کمتر در این آزمایش احتمالا نشان دهنده افزودن گلوکز به عسل طبیعی است. در این حالت با عسل تقلبی رو به رو هستید.

البته کاملا دقت کنید که دمای آب نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد. یرد بودن آب در این آزمایش نمی تواند عسل تقلبی را از عسل اصل متمایز کند. همچنین آب خیلی گرم ممکن است شما را تشخیص عسل طبیعی گمراه کند.

مواد غذایی طبیعی  Honey pure

 

۳) عسل را درون ظرف ریخته و بعد آن را درون ظرف دیگری بریزید. (بصورت آنی و خیلی سریع). در این حالت ایجاد حباب در ظرف نشانه عسل اصل و طبیعی است.

وجود رطوبت بالا، برخی ناخاصی ها و بافت شیمیایی عسل تقلبی مانع ایجاد این حباب ها می شود.

وجود حباب در عسل

 

یک نکته درباره انواع عسل

گفتیم که عسل ماحصل تلاش زنبورهای عسل برای تبدیل شهد گل ها به این ماده ارزشمند است. از آنجا که پوشش گیاهی در هر منطقه منحصر و محدود به گیاه خاصی نیست، نامگذاری عسل با نام یک گیاه کار خیلی دقیقی نیست. چرا که در یک منطقه تنها یک گیاه خاص رشد نمی کند و از طرفی نمی توان زنبور عسل را محبور به استفاده از یک نوع گل خاص نمود.

بنابراین در بهترین حالت ممکن و با کمی اغماض می توان عنوان شهد گل غالب را استفاده کرد. یعنی گلی که بیشتر در منطقه رشد کرده و احتمالا بیشتر شهدها از آن گل تهیه می کنند.

در مورد عسل بهاره و پاییزه هم باید گفت به عسل هایی که پیش از روش اقاقیا تهیه شوند بهاره و به سایر عسل ها عسل پاییزه می گویند.

مطالب پیشنهادی :   چگونه می توان دارچین تقلبی را تشخیص داد ؟

۵ ) رنگ عسل طبیعی تا حد بسیار زیادی به نوعی گیاهانی است که عسل از آن تولید شده است. این رنگ ممکن است زرد روشن تا قرمز تیره باشد.

اما هر چقدر هم که رنگ عسل طبیعی روشن باشد، نمی توان از پشت شیشه آن اجسام را به وضوح مشاهده نمود.

به دلیل ساختار شیمیایی خاص عسل اصل و طبیعی، نور به طور مستقیم از آن عبور نمی کند.

بنا براین تصاویری که از پشت شیشه عسل دیده می شود ناواضح و نامشخص است.

اما عسل تقلبی که از باتکا (گلوکز تجاری) تهیه شده باشد مانند شیشه رنگی عمل می کند. نور به راحتی از شیشه عسل تقلبی عبور می کند.

 

افزایش رطوبت شابع ترین روش تولید عسل تقلبی

۶ ) یک قطره عسل بر یک دستمال کاغذی یا یک حوله کاغذی بریزید.

اگر عسل اصل و خالص باشد جذب دستمال کاغذی نمی شود. اما اگر عسل تقلبی و با آب رقیق شده باشد اثرات رطوبت و جذب شدگی بر دستمال نمایان می شود.

رطوبت عسل

 

۷ ) اگر در خانه ید دارید، مقداری عسل را با آب مخلوط وبه آن چند قطره ید اضافه کنید. اگر محلول به رنگ آبی دربیاید، عسل تقلبی است و با نوعی از نشاسته یا آرد مخلوط شده است.

یکی از راه های تولید عسل تقلبی افزودن آب به عسل است. اما از آنجا که آب باعث رقیق شدن و تغییر بافت عسل می شود، سعی می کنند با افزودن آرد ذرت و نشاسته و … آن را مجددا غلیط کنند.

 

راه حل قطعی و نهایی برای تشخیص عسل تقلبی

به یاد داشته باشید که تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی کار خیلی ساده ای نیست. به همین دلیل است که فروشنده ها به راحتی می توانند محصول تقلبی را به فروش برسانند.

البته مطمئن ترین راه برای تشخیص عسل طبیعی ارجاع آن به یک آزمایشگاه و انجام تست های شیمیایی است. اما استفاده از روش های بالا تا حد زیادی می تواند شما را از شر خرید عسل تقلبی راحت کند.

در این لینک می توانید آدرس چند آزمایشگاه تشخیص عسل اصل را مشاهده کنید.

 

اگر تجریه خرید یا مصرف عسل تقلبی و اصل را دارید لطفا تجربیات خود را در قسمت نظرات با سایرین به اشتراک بگذارید.

برای مطالعه مقالات ویکی فیک درباره مواد غذایی اصل و تقلبی کلیک کنید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.